Aktuality
24. 5. 2023 Jak na řízení pracovního týmu ...
Mám vlastní tým, ale hrozně se „nadřu“
Zadání manažera pro personálního psychologa:
„Mám manažerské vzdělání tj. znalosti, jak pracovat se skupinou, prošel jsem praxí na podobných pozicích, přesto se mi nyní nedaří. Snažím se aplikovat to, co se jinde osvědčilo, ale v téhle firmě to prostě nejde.“
A co na to psycholog?
Skupina je živý organismus a většinou se z vnějších projevů nepozná, co se děje uvnitř. Pokud nepomůže rozhovor a sledování dění, pak je dobré použít diagnostiku.
Současná věda nám umožňuje poznání skupinových procesů v přímém přenosu. Já využívám diagnostiku na základě barvově slovních asociací. Pro dotazované je zajímavá a nijak je nezatíží, navíc je dosti odolná vůči ovlivnění. Výhodou je, že je vždy sestavená firmě na míru. Získané výsledky se týkají konkrétních činností, věcí a lidí ve firmě, které jsou důležitou součástí toho, co se děje.
Výsledky diagnostiky jsou praktickým nástrojem při řízení. Dozvíte se, jak a čím svoji skupinu opravdu oslovíte (bez plýtvání energií stylem – pokus a omyl), které procesy fungují a které ne. Na základě informací o týmové dynamice se můžete spolehlivě opřít o to, co skupina opravdu umí a začít řešit skutečné problémy, které práci komplikují.
Pokud máte chuť se vzdělávat, tak vám výsledky této diagnostiky poslouží na delší dobu. Informace jsou provázané, v podstatě je to taková mapa, když se v ní naučíte číst, tak se začnete lépe orientovat ve skupinovém dění. Budete pro své podřízené moudrým manažerem, který přirozeně ví, jak a čím podpoří efektivitu svého týmu.